ورود ثبت

ورود

نام کاربری / ایمیل
رمز عبور
ذخیره سازی اطلاعات

فرم عضویت در سایت

لطفا کلیه فیلدها را با دقت پر نمایید
نام
نام کاربری / ایمیل
رمز عبور
تکرار رمز عبور
ایمیل
تکرار ایمیل

مقبره «ناصرالحق» سومین حکمران شیعیان زیدی طبرستان ، به صورت برجی آجری در ناحیه ی شمالی شهر آمل در محله چاکسر جای گرفته است. این اثر در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ با شمارهٔ ثبت ۶۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است


ابومحمد حسن اطروش «ناصر الحق» یا «ناصر کبیر» از فقها، متکلمین، علمای قرن سوم هجری قمری و حاکم طبرستان بود.  وی به از نخستین مروجان اسلام شیعی در سرزمین‌های شمالی ایران بوده است. ناصر کبیر بر امرای سامانی طبرستان خروج کرد و پس از پیروزی بر آنان پایگاه علویان را رونق بخشید. وی تا هنگام مرگ بر گیلان، طبرستان و قسمتی از گرگان حکومت داشت. «ناصرالحق» در سال 304 (ه.ق) در آمل وفات یافت و به خاک سپرده شد و مزارش زیارتگاه پیروانش و علویان مازندران محسوب می شد.


 بنای برجی که امروز به نام آرامگاه «ناصر کبیر» معروف است به قرن نهم هجری قمری به دستور سید علی مرعشی از فرزندان میرقوام الدین مرعشی (میربزرگ) انجام گرفته است (گویا در آن زمان بنای مقبره ی اولیه که به همراه مدرسه ی علمیه و مسجد مجموعه ای مذهبی و پررونق را تشکیل میداد آسیب فراوان دیده بود) و قدمتی نزدیک به ششصد سال دارد! در سالهای اخیرآرامگاه که بر اثر مرور زمان و کم توجهی اهالی و مسئولین آسیب فراوان دیده بود – با تاکید بر حفظ ساختمان گنبد که از نظر قدمت تاریخی بسیار باارزش بود- از جانب سازمان میراث فرهنگی و مجمع جهانی اهل بیت (ع) بازسازی شد و امروز پذیرای علاقه مندان و زائران – بخصوص زائران زیدی مذهب یمنی که ناصرالحق را از جمله امامان خود به حساب می آورند- است.


پ.ن : عکسهایی که برج تنها را نشان می دهد به زمان پیش از بازسازی پرحاشیه آخر باز می گردد. ما قضاوت را در مورد درست یا نادرست بودن نحوه ی بازسازی از جنبه ی حفظ میراث تاریخی و باستانی به خوانندگان وامیگذاریم!


عکس از آقای امیر کریمی

عکسهای پس از بازسازی و بهینه سازی اطراف گنبد جهت پذیرایی از زائران و جهانگردان